تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


سی و یکمین سالگرد تشکیل، شورای عالی انقلاب فرهنگی

سی و یکمین سالگرد تشکیل، شورای عالی انقلاب فرهنگی

سی و یکمین سالگرد تشکیل، شورای عالی انقلاب فرهنگی
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با صدور بیانیه‌ای ضمن تسلیت ایام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام «ص» و حضرت امام حسن مجتبی«ع» و حضرت امام رضا «ع» سی و یکمین سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی را گرامی‍داشت.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
از همان آغازین روزهای شکل گیری انقلاب اسلامی تا هنگامه پیروزی و تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی، «فرهنگ» جان مایه و شاکله اصلی مجاهدت‌ها و خیزش ملت بزرگ ایران علیه نظام طاغوتی و شاهنشاهی پهلوی بوده است. بر همین اساس و با توجه به فرهنگ‌محور بودن انقلاب اسلامی و ضرورت گذر از فضاي استبدادی و ضداسلامی عصر پهلوی، یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های بنیان‌گذار نظام اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) تعالی فرهنگی جامعه و اصلاح سریع نارسایی‌های عرصه محوری فرهنگ بود.
برای تحقق این هدف و هدایت راهبردی حوزه فرهنگ و علم از همان اوایل انقلاب، طراحی و استقرار یک قوه عاقله و اتاق فرمان فرهنگ ضرورتی حیاتی تشخیص داده شد و امام امت(ره) ابتدا در سال 1359 فرمان تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را صادر کرده و سپس در روز 19 آذر 1363 به پیشنهاد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) فرمان تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی را صادر و تأکید کردند که: «خروج از فرهنگ بدآموز غربي و نفوذ و جايگزين شدن فرهنگ آموزنده اسلامي –  ملي و انقلاب فرهنگي در تمام زمينه‌ها در سطح كشور آن‌چنان محتاج تلاش و كوشش است كه براي تحقق آن ساليان دراز بايد زحمت كشيد».
اینک که 31 سال از آن روز تاریخی و ماندگار می گذرد، اهمیت و حساسیت نگاه حکیمانه و بی‌بدیل حضرت امام(ره) در خصوص تشکیل این شورا و نیز تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) بر لزوم حفظ و تثبیت جایگاه منحصر بفرد ستاد مرکزی فرهنگ کشور، اثبات می گردد.
نمی توان این حقیقت روشن را انکار کرد که «امروز جنگ، جنگ میان فرهنگ‌هاست» و بر خلاف جنگ سخت، جنگ نرم (شبیخون و ناتوی فرهنگی) هزینه‌های کمتر برای مهاجم و اثرات ویرانگرتری در کشور مورد هجوم دارد و جبهه معارض دریافته است که با جنگ نظامی، کودتا، جنگ اقتصادی و فتنه‌های سیاسی نمی توان به طرد و حذف جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دست یازید و این سناریوها، بارها به آزمون درآمده و همواره شکست خورده‌اند.
روشن است که درخت تنومند «فرهنگ» انقلاب اسلامی که طی دهه‌های اخیر شکوفه ها و رویش‌های فراوان و قابل اعتنایی داشته، که پرورش نسلی مومن از جوانان و نیروهای انقلابی، پیشرفت‌های عظیم علمی و فناورانه، اعتماد مردم به نظام اسلامی، استقلال و مقاومت در برابر جبهه استکبار، اعتبار جهانی و منطقه‌ای ایران و... از جمله مصادیق این رویش‌ها است، ظرفیت‌های عظیم این بخش است که به عنوان برگ برنده نظام اسلامی در مواجهه با دشمنان نظام محسوب می‌شود از سوی آنها به عنوان نقطه ثقل بقای نظام اسلامی مورد هجوم و آفند قرار گیرد.
بر همین اساس جبهه کفر و استکبار با تزویر، قاعده درگیری با نظام اسلامی را تغییر داده و سرمایه‌گذاری اصلی‌اش را بر تاکتیک «نفوذ» به ویژه از مجرای فرهنگ متمرکز کرده است و در این راه همه فناوری‌های نوظهور اعم از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، ماهواره و نیز سایر رسانه‌های جمعی را به خدمت گرفته و با حیله‌گری، تنها مقوله‌ای که در آن نظام اسلامی را نه تنها تحریم ننموده بلکه دستیابی به آن را تسهیل  هم می‌کند، «محصولات فرهنگی و رسانه‌ای» است و به نام و عنوان و بهانه «لزوم دسترسی آزاد همه مردم جهان به اطلاعات» می‌کوشد به شیوه‌ای فریبکارانه، نامحسوس و ماهرانه، ارزشها و هنجارها و رفتارهای مخاطبان را تسخیر نماید بدون اینکه ردپایی از خویش بر جای بگذارد.
در این جنگ نفس‌گیر و بسیار پیچیده که دشمن بر فراز امواج ماهواره‌ای و اینترنتی و به طرق مختلف و شبانه‌روزی تلاش و برنامه‌ریزی می‌کند تا فرهنگ این سرزمین را بدون حضور مستقیم و ملموس خود به تاراج برده و نابود نماید و البته برخی ضعف‌ها و آسیب‌پذیری های فرهنگی و اجتماعی داخلی هم می‌تواند موجب تسریع این روند شود،  نقش و رسالت خطیر و عظیم شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه فرهنگی کشور بیش از پیش جدی‌تر می‌شود.
در چنین فضای پرخطر کارزار فرهنگی، محور اهتمام شورای عالی انقلاب فرهنگی به ویژه در دهه اخیر تمرکز بر تدوین و تصویب اسناد راهبردی و کلان همانند منشور توسعه فرهنگ قرآنی، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، نقشه مهندسی فرهنگی، پیوست فرهنگی طرح‌های کلان، سیاست‌های جمعیتی، سند راهبردی نخبگان و نیز مصوبات متعدد دیگر در حوزه خانواده و زنان، کرسی‌های نظریه‌پردازی و آزاداندیشی، حوزه‌های علمیه، تحول علوم انسانی، سبک زندگی، اصلاح مدیریت برخی نهادهای فرهنگی و آموزشی، رصد و پایش و تصمیم گیری در خصوص آسیب‌های اجتماعی و... بوده است تا با ابتناء بر عملیاتی‌شدن آنها زمینه‌های اعتلای فرهنگ و علم کشور به شکل موثر و مستمر فراهم گردد و گام‌های محکم و اساسی به سوی تحقق تمدن نوین اسلامی برداشته شود و شورای عالی، بدین طریق کوشش می‌کند سدهای محکمی در برابر منافذ و مجاری «نفوذ» ایجاد کند تا دلبستگان فرهنگ دینی و انقلابی در داخل و خارج کشور، امیدوار و مطمئن شوند و معارضان عنود و باانگیزه نظام اسلامی، نگران و ناامید گردند.
بی‌شک شورای عالی انقلاب فرهنگی منشاء برکات و تحولات ارزنده‌ای در عرصه فرهنگ و علم بوده است که این امر در دیدارهای مختلف اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با رهبر فرزانه انقلاب از سوی معظم‌له تأکید شده است، گرچه با توجه به پیچیدگی و کندی تغییرات در عرصه فرهنگ، هنوز نتایج و آثار برخی سیاست‌ها و اسناد مصوب شورا به طور شایسته، بروز و ظهور عملی نیافته است و امیدواریم با عزم جهادی و همت مضاعف دستگاه‌های ذیربط در آینده‌ای نزدیک شاهد تحقق آن باشیم.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تسلیت سالروز رحلت نبی مکرم اسلام (ص)، شهادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و حضرت امام رضا (ع)، تقارن این ایام با سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی را تأکیدی مجدد بر بهره گیری از میراث فکری و فرهنگی پیامبر اعظم (ص) و اهل بیت علیهم‌السلام‌ در راستای تعالی فرهنگ کشور قلمداد نموده  و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی«ره» و شهدای گلگون‌کفن انقلاب اسلامی به‌ویژه شهدای مدافع حرم، از تلاش و همکاری همه نخبگان، مسئولان و دستگاه‌های مرتبط با شورای عالی انقلاب فرهنگی در امر تعالی فرهنگ و علم کشور قدردانی می‌نماید.
با این‌حال دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از نظرات ارزشمند و سازنده همه نخبگان و صاحبنظران حوزوی و دانشگاهی برای تحقق هرچه بهتر آرمان‌های فرهنگی نظام و مطالبات رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در عرصه فرهنگ استقبال می‌کند.
امیدواریم با عنایت خداوند سبحان و با اتخاذ رویکرد جهاد فرهنگی شاهد عنایت جدی و ویژه دلسوزان فرهنگ کشور به ویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و دولت محترم تدبیر و امید در راستای تقویت فصل فرهنگ و علم در برنامه ششم توسعه و احکام برنامه‌ای آن نسبت به برنامه‌های توسعه پیشین باشیم.
كد خبر تصويري:6931
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1394/09/29